The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Adb Hospital | Sağlık Merkezi

Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

24.05.2021
1.779
Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Böbrek taşı operasyonu 3 farklı cerrahi yöntem ile gerçekleştirilir. Bu cerrahi yöntemler sırasıyla açık böbrek taşı ameliyatı, kapalı böbrek taşı ameliyatı, fleksible üreteroskopi yöntemi ile böbrek taşı ameliyatı olarak tanımlanabilir. Böbrek taşının vücuttan atılması için böbrek taşı ameliyatı en çok önerilen bir tedavi yöntemidir. Eğer böbrek taşı kişide şiddetli ağrılara neden oluyorsa böbrek taşlarının düşürülmesi için genellikle kapalı böbrek taşı ameliyatı uygulaması yapılır.

Bazı maddeler idrarda fazla olarak bulunur ve bu maddelerin zamanla çökmesi meydana gelebilir. Bu çökmesi sonucunda böbrek taşlarının oluşması kaçınılmaz bir durumdur. Genellikle böbrek taşlarının İdrar yolu ile atıldığı bilinse de bazı böbrek taşları idrar yolu ile atılamaz ve şiddetli ağrılara sebep olabilir. Böbrek dışı rahatsızlığı genetik olarak aile bireylerine geçebilen bir hastalık türüdür.

Açık Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Böbrek taşı ameliyatının açık şekilde yapılması hastanın genel anestezi ile uyuşturulması ile gerçekleştirilir. Anestezi aracılığıyla uyutulan hastaya böbrek bölgesine yakın yerinden 10 ile 20 santim aralığında kesi atılır. Bu oluşturulan kesi sayesinde böbreğe ulaşılır ve böbrekte olan taşların çıkarılması işlemi yapılır. Böbreklerdeki tüm taşlar tamamen temizlendikten sonra kesi yapılan yer dikilir ve ameliyat tamamlanmış olur.

Açık böbrek taşı ameliyatı eski zamanlarda kullanılırken artık günümüzde kapalı böbrek taşı ameliyatları daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Bu ameliyat tamamlandıktan sonra hasta müşahade altına alınır ve 2 hafta süre içerisinde tüm kontrolleri yapılarak bekletilir. 2 hafta sonrasında Hasta hastaneden taburcu edilir. Hastanın tamamen iyileşmesi yaklaşık 3 ayı bulur. Tabii ki bu süre kişinin vücut yapısına göre farklılık gösterebilir. Genellikle yaşlılarda iyileşme süresi daha uzun sürer.

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

kapali bobrek tasi ameliyati nasil uygulanir

Böbrek taşı ameliyatının kapalı yapılması vücutta daha az kesinin olması açısından tercih edilir. Bu ameliyat açık böbrek taşı ameliyatına daha çok tercih edilir ve hastalığın iyileşme süresi diğer yönteme göre daha kısadır. Bu ameliyat yönteminde böbrek taşının temizlenmesi için hastanın sırt bölgesinde 1 santimlik kesi atılır ve içerisine endoskopik yöntem ile kamera yerleştirilir. Oluşturulan kesi aracılığı ile böbrek içerisine bir iğne iletilir ve iğne sayesinde böbrekte açılan delik genişletilir.

Böbrek taşlarının açılan delikten çıkarılması için ise taşların kırılma işlemi yapılır. Taşlar kırıldıktan sonra forseps adı verilen cihazla kolayca toplanır. En son olarak sırt bölgesine tüp yerleştirilir ve bu tüp ile idrarın ve kanın dışarı atılması sağlanır. Ameliyat tamamlandıktan sonra hasta birkaç gün hastanede yatar. Bu surenin ardından hasta taburcu edilir. Kapalı böbrek taşı ameliyatı olan kişilerin iyileşme süreci daha kolaydır. Vücutta çok az kesi olduğu için bu kesinin izleri kısa sürede kapanır.

Fleksible Üreteroskopi Yöntemi ile Böbrek Taşı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Fleksible üreteroskopi ile böbrek taşı kırılarak temizlenir. Gelişen teknoloji ile böbrek taşlarının yok edilmesi olanakları da artmıştır. Bazı böbrek taşlarının uzman doktorlar tarafından temizlenememesi ve böbrek taşlarının bulunduğu yere ulaşılamaması büyük riskleri beraberinde getirir. Fakat fleksible üreteroskopi yöntemi sayesinde lazerle böbrek taşı kırılır. Bu kırma işleminden sonra ulaşılamayan bölgelere kolaylıkla ulaşılabilir.

Bu yöntem uygulanırken genel anestezi uygulanmasına gerek kalmaz ve vücudun belden aşağısı uyuşturularak işlem yapılır. Lazer yöntemiyle yapılan bu ameliyatta fiber optik kablolardan gelen enerji böbrek taşlarına iletilmiş olur ve bu şekilde böbrek taşları kırılır.

Sistit tedavisi nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Böbrek Taşı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Böbrek taşı ameliyatından sonra iyileşme süresi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yapılan ameliyatın türüne, ameliyatta herhangi bir kanama durumuna ve hastanın başka bir sağlık problemine bağlı olarak iyileşmek biraz zaman alabilir. Hasta ameliyat sonrasında genellikle bir iki gün içerisinde taburcu edilir.

Eğer ameliyattan sonra hasta şiddetli ağrılar çekiyorsa ve böbrekteki iyileşme süreci bundan etkileniyorsa bir süre daha hastanede yatar. Kapalı böbrek taşı ameliyatından sonra hasta günlük hayatına dönebilir ve ertesi gün banyo yapıp rahatça dolaşabilir.

Böbrek Taşı Belirtileri Nelerdir?

bobrek tasi gostergeleri

Böbrek taşı olduğu belli eden en temel belirti şüphesiz ki herkesin bildiği gibi şiddetli ağrıdır. Ağrı çok derinden hissedilir ve bazen buna bulantı, kusma, karın ağrısı gibi durumlar da eklenebilir. Ağrı şiddeti olarak en şiddetli ağrılar arasında böbrek ağrısı da bulunur. Taşın idrar kanallarında yaptığı tıkanıklığa bağlı olarak böbrekte taş gözlemlenir. Kanalda, arkasında biriken idrardan dolayı gerilme meydana gelir ve bu ağrı yapar.

Ağrı dışında idrarda kanama böbrek taşı olan kişilerde en çok görülen şikâyetler arasındadır. Bu gözle görülen kanama olabileceği gibi belli olmadan farklı nedenlerle yapılan idrar tahlillerinde ortaya çıkabilir. Eğer taşın yaptığı tıkanıklık kronik hale gelirse böbrek yetmezliğine kadar ciddi sonuçlar doğurabilir. Yine sık sık idrar yolları enfeksiyonu olan kişilerde bu durum taş için bir bulgu olarak karşımıza çıkabilir. Taş oynamıyor ve kanallarda idrar geçişine izin veriyorsa ağrı gibi şikayet olmayabilir.

Böbrek Taşı Ameliyatında Mevcut Riskler Nelerdir?

Böbrek taşı ameliyatının taşıdığı risk genellikle kanama durumu ile ilgilidir. Ameliyat çok kanlı bir organ olan böbrek içinde yapıldığı için kanama, idrar kanalından idrar kaçağı gibi problemler ortaya çıkabilir. Son derece hassas olan idrar kanallarında delinme ve zedelenme oluşması, daha sonrasında da darlık meydana gelmesi gibi riskler vardır.

Bu yüzden basit ameliyat olarak algılamak yanlıştır. Zor ve bazen uzun sürebilen ameliyatlar olduğu için anestezi riskinin de değerlendirilmesi önem taşır. Böbrek taşı ameliyatı sırasında röntgen çekilmesi gerekebilir. Bu nedenle gebelik şüphesi olan kişinin radyasyona maruz kalmaması için doktoruna bu konuyu bildirmesi gerekir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.