The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Dolama Tedavisi Nasıl Yapılır? - Adb Hospital | Sağlık Merkezi

Dolama Tedavisi Nasıl Yapılır?

15.05.2021
2.043
Dolama Tedavisi Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Dolama tedavisi hastalığın türüne ve hastanın durumuna göre farklılık gösterir. Mantar, bakteri, virüslerin yol açtığı hastalığın tedavisi enfeksiyonun bölgedeki yoğunluğuna göre farklı şekilde uygulanır. Kişiye özel olarak gelişen farklı etkenden bağımsız olarak gelişen hastalığın başlangıç evresinde tüm dolama türleri için öncelikle bölgeye ılık kompleks yapılması önerilir.  Dolama tedavisinde etkilenen parmağa giden kan akışı yavaşlatılarak, dolamaya bağlı olarak gelişen şişlik ve ağrı seviyesi azaltılır. Dolama tedavisi ve uygulamalarını destekleyen bu önlemeler hastalığı tamamen geçirmez.

Hekiminizin reçete ettiği ilaçların periyodik olarak düzenli ve doğru bir şekilde kullanılması gerekir. Kulaktan dolma bilgilerle hekim desteği olmadan evde hazırlanan reçete ve ilaçlara itibar etmeden öncelikle alanında uzman hekimlerden yardım alınmalıdır. Apse oluşumu görülen vakalarda drenaj yapılmalıdır. Drenaj işlemi sınırlı uyuşturma uygulanıp deriye kesiler atılarak yapılır. Derinin altında biriken sıvı boşatılarak dolama bölgesinin enfeksiyon oluşumu bölgeden uzaklaştırılır. Tedavi sürecinde alkol ve sigara gibi zararlı maddeleri kullanmayı bırakmalı,  bu gibi alışkanlıkların tedavi sürecini daha da uzattığını unutmamalısınız.  

Dolama Belirtileri Nelerdir?

Dolama belirtileri dolama türlerine göre farlılık gösterse de genellikle kişinin hayat kalitesini düşürmektedir. Dolama belirtileri şunlardır:

 • Kızarıklık
 • Parmakta hassasiyet
 • Zonklama şeklinde ortaya çıkan ağrı ve kaşıntı
 • İskelet yapısında şekil bozukluğu olan hastalarda tırnak yatağında ayrılarak kendini gösterir.
 • Şişlik ve enfeksiyon oluşumu 
 • Enfeksiyonun hızlı bir şekilde bölgede yayılmasına bağlı olarak parmak gerginleşerek derinin parlak görünüme sahip olmasına neden olur.
 • Hastalık,  terleme, titreme, yorgunluk, halsizlik, kas ve kemiklerde hassasiyet durumunun giderek artış göstermesi gibi ek belirtilere de yol açabilir.

Dolama Neden Olur?

dolama sebepleri

Dolama hastalığı genellikle Sstaphylococcus aureus bakterisine bağlı olarak geliştiği bilinse de hastalığa mantar ve virüslerin de neden olduğu gözlenmiştir. Dolamalı bölge yavaş yavaş iltihaplanarak, çeşitli bakterilere bağlı olarak gelişir.  Virüs ve mantar hastalıkları da dolama hastalığına neden olur. Tırnağı çevreleyen dokuda baş gösteren hastalık, belirli evrelerden sonra farklı yapıda bakteri üremesine neden olur.

Dolama Nedir?

Dolama şiddetli ağrı ve acıya neden olan kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olan bazen oldukça uzun zaman alan, tırnaklarda şekil ve renk bozukluğuna neden olan bir hastalıktır. Tırnak çevresinde şişlik ve kızarıklıklara neden olan hastalık tedavi edilmediğince oldukça ciddi hayati tehlikesi olan deri hastalıklarına neden olmaktadır. Dolamanın geçmesini bekleyip, kendinize çareler aramak yerine alanında uzman hekimlerden destek alıp, doktorunuzun verdiği ilaç ve kremleri kullanarak hızlı bir şekilde iyileşme sürecine geçebilirsiniz. Dolama sonucu ortaya çıkan kızarıklık ve şişkinlikler kişinin psikolojisini yoğun bir şekilde etkilediği için kişinin ilk etapta hekim tarafından verilen ilaçların doğru bir şekilde aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.

Dolama Nasıl Başlar?

Dolamanın başlangıç evresi tırnak çevresindeki epidermisinin enfekte olarak mikroorganizmaların deriyi aşındırmasıdır. Başlangıç döneminde deri yüzeyinde sertlik, kızarıklık ve giderek artış gösteren ağrılar meydana gelebilir. Dolama tedavisi sürecinde var olan enfeksiyonun tedavi edilmemesiyle ağrı ve acı eşiğinde artış gözlenebilir. Cilt ve tırnaklarda renk değişimi oluşarak, tırnak zamanla kalkarak,    tırnak şeklide bozulmalar meydana gelir. Tırnak şeklinde bozulmaların yanı sıra şiddetli ağrı ve sancı semptomları ortaya çıkmaya devam eder. Tıp dilinde paronişi de denilen dolama, el ve ayak parmaklarında görülen deri hastalıklarının başında gelir. Virüs ve mantar hastalıkları da dolamaya neden olmaktadır. 

Dolama Nerelerde Görülür?

Dolamanın görüldüğü yerler, tırnakların dip ve alt kısmında yer alır. İltihaplı bir hastalık olarak bilinen Dolama, bazı durumlarda apse oluşumuna neden olsa da ayak bölgesinde kişinin rahatsız olabileceği türde şiddetli derecelerde ağrıların hissedilmesine yol açmaktadır.

Dolama Nasıl İyileştirilir?

Dolamanın iyileştirilmesi için muhakkak bölge ılık su ve sabunla iyice yıkanmalı, ardından hastaklı bölge hijyenik bir şekilde temizlenmelidir. Dolama bölgesi antiseptik solüsyon ile temizlenerek enfeksiyon oluşumunun önüne geçilmelidir. Halk arasında dolama patlatması alarak bilinen apse drenajını işleminin tercih edilmesi de bölgenin mikroplardan arındırmanın en önemli yollarındandır. Apse kendiliğinden patladığında, mikroplu bölgenin kolayca arındırılması için antiseptik solüsyon ve ılık su ile temizleme işlemi yapılmalıdır.

Dolama Çeşitleri Nelerdir?

nelerdir dolama turleri

Dolama çeşitleri akut, kronik ve herpetik olarak ikiye ayrılır. Dolama tedavi yöntemleri dolama türüne göre farklı şekillerde uygulanır. Akut dolama,  genel olarak Staphylococcus aereus adlı bakterinin yol açtığı bir hastalıktır. Akut paronişi vakaları nadiren de olsa mantar ve virüslere bağlı olarak gelişebilir. Akut dolama şu nedenlerle bağlı olarak gelişir:

 • Manikür, pedikür işlemlerinde takma tırnak kullanımı
 • Parmak kenarlarının tırnakla kazınması
 • Parmak ve tırnakların travmatize özellik göstermesi
 • Parmaların emilmesi ve yenmesi
 • Parmakların çeşitli nedenlerle alçıda kalması gibi nedenler akut dolamanın hızlı bir şekilde ilerlemesine bağlı olarak gelişen paronişi türüdür.           

Akut dolamanın tedavi edilmemesi durumunda apse oluşarak, tırnak yapısını tehlikeye sokabilir.   Dolama belirtilerinin fark edilmesinden sonra tedaviye hemen başlanılmalıdır.

Kronik dolama, çoğunlukla bağışıklık sistemi zayıf ve güçsüz olan, alkali kimyasalla uzun süreli temas eden kişilerde görülen bir hastalıktır. Kronik dolama sonucu ortaya çıkan apse gelişimi, akut dolama türüne göre çok nadir bir şekilde görülür. Kronik dolama vakalarında tırnağın çevre dokusunda kızarıklık, gerginlik ve şişlik halleri çok yaygın görülen kronik dolama belirtilileri sıklıkla görülür. Kronik dolama ataklar halinde ortaya çıkan, tedavi edilmediğinde tırnak şeklinde bozulmalara neden olan bir hastalıktır. Tırnak üzerinde görülen enine çizgi oluşumu ve tırnağın kalınlaşarak koyu bir renge dönüşmesi hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alır. Herpetik dolama, hastalığın nedeni olarak herpes simpleks virüsü  (HSV) gösterilir.  Virüsün Tip1, Tip2 türleri cilt yüzeyinde zedelenen ve deride ciddi hasar oluşturan çatlakların vücuda girmesiyle kendini gösterir. Hastalık özellikle çocuk çağındaki kişilerde yaygındır. Dolama tedavisi sürecinde alanında uzman doktorlardan yardım alarak enfekte olan bölgeyi pansuman ettirmeli, doktorunun önerdiği, antibiyotik, krem, ilaçları aksatmadan kullanmaya özen göstermelisiniz.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.