The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Adb Hospital | Sağlık Merkezi

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

20.05.2021
2.093
Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Kepçe kulak ameliyatının yapılması sırasında hastanın kıkırdakları yeniden şekillendirilir ve kulakları geriye doğru yerleştirilir. Kulak arkasından yapılan bu ameliyat, yaklaşık 1 – 1,5 saat sürer. Kulak arkasında açılan küçük kesiler ile kıkırdağın dokusu zayıflatılır ve kalıcı sütunlar yapılarak kulağa yeniden şekil verilir. Kepçe kulak ameliyatı, kulak arkasından yapıldığı için yara ve dikiş izi kolayca saklanabilir.

Çocukların ameliyatında gene anestezi, yetişkinlerde ise lokal anestezi kullanılır. Ameliyattan sonra yaklaşık 4-5 saat içinde hasta güvenli bir şekilde evine gönderilir. Ameliyat sonrası 1 – 2 hafta kulak bandının takılması gerekir. Kulak estetiği işlemi hastaların işitmelerini etkilemez. 1 – 2 hafta içinde tamamen iyileşme görülür.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatını yaptırabilecek kişiler kulak estetiğinden memnun olmayan herkestir. Kulağın büyük veya kepçe olması hastayı rahatsız edebilir. Bu patolojiler çeşitli otoplasti teknikleri ile doğal bir görünüme sokulabilir. Özellikle okul öncesi 5 yaş döneminde yapılması en uygundur. Bu yaştan itibaren kulak, yetişkin boyutunun %80’ine ulaşmış olur. O yaşlarda çocukların yaşıtları tarafından dalga konusu olması psikolojilerini olumsuz etkiler; bu yüzden o yaşlarda yaptırılması oldukça önemlidir. Yine de her yaşta kepçe kulak ameliyatı olmak mümkündür.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Kaç Günde İyileşme Görülür?

Kepçe kulak ameliyatı iyileşme süresi hastaya ve dikişlerin türüne göre farklılık gösterir. İyileşmenin kolaylaşması ve hızlanması için hastanın kulakları sarılır. Bu sargılar yaklaşık 2 – 4 gün kulakta kalır ve sonrasında çıkarılır. Eğer kendiliğinden eriyen dikişler kullanılmadıysa hastanın dikişleri 1 hafta sonra alınır. Sargılar çıkarıldıktan sonra 6 – 8 hafta boyunca, gece yatarken kulakları örten bant kullanılması tavsiye edilir.

Ameliyattan sonra birkaç hafta boyunca kulaklar öne arkaya veya yukarı aşağı hareket ettirilmemelidir. Kafadan geçirirken kulağa temas edecek dar kıyafetler tercih edilmemelidir. Ameliyattan sonra 5 – 6 gün içinde rahatlıkla duş alınabilir. Fakat kulak arkasının ıslak kalmamasına, iyice kurulanmasına dikkat edilmelidir. Ameliyattan sonra verilen iltihap önleyici ilaçlar da düzenli olarak kullanılmalıdır. 2 – 3 gün boyunca istirahat etmekte yarar vardır. Aynı zamanda 1 ay boyunca küpe, gözlük gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır.

Badem göz ameliyatı nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Kepçe Kulak Deformitesi Neden Olur?

kepce kulak bozuklugunun nedenleri

Kepçe kulak bozukluğunun nedenleri daha çok genetik yatkınlık ile açıklanabilir. Aile bireylerinde kepçe kulak problemi varsa diğer bireylerde ileri kulaklarda bile bu deforme görülebilir. Bebeğin doğumda vakumla çıkarılması, doğumdan sonra aynı kulağın üzerine yatmak gibi halk inanışları, kepçe kulağın ortaya çıkmasına neden olmaz. Kalıtsal olarak aktarılan kepçe kulağın nedenleri şunlardır:

 • Kulak arkası kemik ile kulak kepçesi arasındaki açının çok geniş olması
 • Kulak kıkırdaklarının geniş bir yapıya sahip olması
 • Kulağın üst kısmında yer alan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin dümdüz bir yapıya sahip olması

Genetik faktörlerden dolayı oluşan kepçe kulağın kalıcı bir şekilde düzeltilmesi için cerrahi operasyonlara başvurulabilir. Aynı zamanda doğumdan sonra geçirilen kazalardan dolayı da kepçe kulak deformitesi görülebilir. Bu durumda da yine kepçe kulak ameliyatı ile kulak normal bir görünüme kavuşturulabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kepçe kulak ameliyatı komplikasyonları oldukça küçük bir ihtimale sahiptir. Kıkırdak dokusunda enfeksiyon meydana gelme ihtimali çok düşüktür. Yine de çıkabilecek bazı sorunlar şunlar olabilir:

 • Her ameliyatta olan kanama riski bu ameliyatta da geçerlidir. Fakat kulakta ciddi bir damar yer almadığı için bu kanama daha çok birikme şeklinde görülür.
 • Kulak kıkırdağı zor iltihaplanır; fakat iltihap kaparsa hızlı ilerler ve kulak şeklini bozar.
 • Estetik olarak asimetri problemi yaşanabilir. Birçok hasta ameliyattan önce de asimetrik kulaklara sahiptir ve bunun düzeltilmesi kolay değildir.
 • Kulakların kafaya çok yaklaştırılması hastayı memnun etse de bu durum, doğal olmayan bir görüntüye neden olur.

Kepçe Kulak Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kepçe kulak ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler iyileşme sürecinin hızlanması bakımından oldukça önemlidir. Ameliyattan sonra koruma amacıyla bandaj kullanılmalıdır. Doktorun belirttiği yara bakımı ve bandaj tavsiyeleri oldukça önemlidir. Yaranın iyileşmesini olumsuz etkileyen tütün ürünlerinden uzak durmak gerekir. Kulaklara baskı uygulamamak için yan yatılmamalıdır. Ayrıca bol ve gevşek yakalı kıyafetler veya düğmeli gömlekler tercih edilmelidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Neden Yapılır?

Kepçe kulak ameliyatının yapılmasının nedeni genel olarak hastanın günlük yaşamını kolaylaştırmak, estetik olarak kulakları güzel bir görünüme kavuşturmak veya hastanın psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi için yapılabilir. Kepçe kulak ameliyatının genel olarak yapılma sebepleri arasında şunlar yer alır:

 • Kulakta orantısız bir büyüklük veya küçüklük varsa
 • Baştaki konumu yanlış veya kötü ise
 • Kulakta dışa doğru oluşan kepçelik varsa
 • Yaralanma sonrası kulakta deformasyon meydana gelmişse
 • Kulak şeklinden dolayı saçlar toplanamıyorsa

Boy uzatma ameliyatı nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Kepçe Kulak Estetiği Neden Önemlidir?

kepce kulak estetigi nicin yapilmalidir

Kepçe kulak estetiğinin önemi özellikle bireylerin sosyal çevrelerinde özgüvenli ve güçlü olmaları bakımından oldukça büyüktür. Vücutta en fazla görünen yerlerden biri baştır. Kulağın bu kadar göz önünde olması da kepçe kulağa sahip kişilerde ciddi özgüven kayıplarına neden olur. Toplumdan dışlanan, hor görülen, ezilen veya dalga konusu olan kişiler psikolojik problemlerle karşı karşıya kalır.

Daha çok kadınlarda ve çocuklarda kepçe kulaktan dolayı psikolojik problemler oldukça fazla görülür. Kulaklarını sürekli gizlemeye çalışan kişiler, günlük hayatta daha da zorluk çeker. Günümüzde yeni teknolojilerin geliştirilmesi sonucu cerrahi operasyonlarla kepçe kulak sorunu çözülebilir. Kepçe kulak ameliyatı sayesinde kulakların güzel bir görünüme kavuşması mümkündür ve risksizdir. Çocuklar ve yetişkinler için uygulanabilen bu ameliyat ile kısa süre içinde kulaklar, estetik bir görünüme kavuşabilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.