The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

05.05.2021
966
Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Akne tedavisi, kullanılan tedavi yöntemleri altı adet olmakla birlikte şu şekildedir:

Topikal Tedavi: İlaçların deriye çeşitli yöntemlerle doğrudan uygulanmasıdır. Ergenlik döneminde görülen fizyolojik akne ve sivilce genellikle topikal tedaviye olumlu yanıt vermektedir.

İlaç Tedavisi: Topikal tedavinin yanıt vermediği durumlarda ağızdan ilaç tedavisi kullanılabilmekte olup ağızdan ilaç kullanımı orta derecede ve şiddetli sivilcesi olan hastalar için önerilmektedir. Bu tip ilaçlar genellikle topikal tedavi ile birlikte kullanıldığında daha iyi sonuç vermektedir.

Mezolifting (Cilt Mezoterapisi): Dıştan uygulanan kremler, daha çok cildin üst tabakasını nemlendirip besler fakat cildin asıl canlılığını, destek görevini sağlayan kozmetik görünüm açısından beslenmeye ve neme ihtiyacı olan hücreler alt deride bulunmaktadır. Mezolifting, enjeksiyon yoluyla derinin bariyer fonksiyonunu aşıp alt tabakasına ulaşması sayesinde sivilce tedavisinde daha etkili bir başarı sağlamaktadır.

Bitkisel Peeling: Akneler için yapılan yüzeysel peeling ise, salisilik asitlerle (BHA’lar) yapılan peelingler olup bu madde daha yüzeysel olarak cildin en üst tabakasını etkilemektedir. Daha fazla akne, siyah, beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak leke tedavisinde de tercih edilmektedir. Bitkisel peeling uygulamaları, 2 ile 3 hafta aralıklarla 6 ya da 10 seans yapılır ve mezolifting cilt mezoterapisi sonrası tamamlayıcı olarak da uygulanmaktadır.

Medikal Cilt Bakımı Tedavisi: Cilt bakımında cildin nem oranının dengelenmesi, akne ve dış etkenlerden korunması için vitaminler, antioksidanlar içeren ürünler kullanılmaktadır. Mezolifting cilt mezoterapisi sonrası tamamlayıcı olarak da uygulanmaktadır.

Co2 Fraksiyonel Lazer: Akne izleri, çukur, yara, yanık izleri ve deri çatlaklarının görüntüsünün düzeltilmesinde kullanılan etkin bir tedavi yöntemidir.

Karaciğer yağlanması tedavisi nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Sivilce Nasıl Oluşturmaktadır?

sivilce nasil ortaya cikar

Akne oluşumu, yağ bezleri ürettikleri yağlı bir madde olan sebumdan oluşmakla beraber normal koşullar altında sebum, kıl folikülü boyunca ilerler ve cilt yüzeyine çıkmaktadır. Akne oluştuğu zaman sebum folikülün içinde kalır ve dışarı çıkamaz. Akneler yağ bezlerinin daha yoğun olarak bulunduğu yüz, boyun, sırt, kolların üstü ve omuz gibi bölgelerde daha çok oluşmaktadır. Siyah nokta şeklindeki akne lezyonlarına komedon adı verilirken; kırmızı, şişmiş ve irinli lezyonlara papül, nodül ve püstül ismi verilmektedir.

Sivilce Oluşumu Sebepleri Nelerdir?

Akne oluşumu nedenleri birçok faktöre bağlı olmak üzere şu şekildedir:

Genetik Faktörler: Akne, genetik özellikler de içeren bir olgu olmakta ve herkes belli bir dereceye kadar akne sorunu yaşayabilmektedir. Ancak bazı kişilerin kimi akne türlerine genetik bir yatkınlıkları bulunmaktadır. Eğer anne veya baba ergenlikte ya da hayatının herhangi bir döneminde akne sorunu yaşamışsa çocuklarında sivilce görülme ihtimali daha yüksek olmaktadır.

  • Hormonlar: Akneler, genelde vücut androjen hormonunu daha fazla üretmeye başladığı zamanlarda oluştuğundan androjen üretimi 11 ile 14 yaşları arasında en üst seviyeye ulaştığında aknelerde artış gözlemlenir. Genç kadınlarda adet döngüsü sebebiyle değişen hormon seviyeleri de aknelerde çoğalmaya neden olur.
  • Bakteriler: Kapalı folikül, bakterilerin üremesi için uygun bir ortam olmakla birlikte özellikle, bu ortamda yaşayan bakteri P.Acnes bakterisidir. Sebumla beslenir ve akne olmayan kişilerin cildinde de bulunmaktadır. Yağ bezi tıkandığında ve içi sebumla dolduğunda P.acnes bakterisi çok daha çabuk çoğalarak ürettiği kimyasallar folikül içinde ve cilt yüzeyinde enfeksiyona sebep olmaktadır.
  • Artan Sebum Üretimi: Yağ bezleri, androjenler tarafından uyarıldıktan sonra daha fazla sebum üretmeye başlayarak yağlı sebum, folikülün içinde birikir ve yukarıya doğru hareket eder. Yukarı doğru hareket ederken, normal cilt bakterileri ve ölü cilt hücreleriyle birleşmektedir. Sebum üretimi arttıkça, kıl folikülünün tıkanma ve komedonlara neden olma ihtimali de artmış olur.
  • Folikülün İçerisindeki Değişimler: Androjen üretimi arttıkça ve yağ bezleri genişledikçe, kıl folikülünün cildin altına doğru uzanan yapısı da değişime uğramakta olup normalde ölü hücreler, kademeli olarak dökülerek cilt yüzeyinden uzaklaşmaktadır. Ergenlik döneminde, hücreler daha sık dökülürler ve birleşip yapışmaya daha meyilli olurlar. Sebumla temas ettiklerinde ise folikülü tıkayabilir ve bu durumda sebum ve ölü hücreler folikülde bir tıkaç oluşturmaktadır.

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin

sivilce olusumu nasil engellenmektedir

Akne oluşumunu önlemek için, yorgunluk ve stresten uzak durulması, uyku sırasında, cilt beslenmekte ve kendini yenilemekte olduğundan iyi uyku alınması gerekmektedir. Egzersiz yapmak genel sağlık için çok yararlı olup kan dolaşımını hızlandırır ve cildin de aralarında bulunduğu hayati organlara daha fazla oksijen gitmesini sağlamaktadır. Egzersizden sonra yüzde biriken bakteriler için ortam oluşturan yağ ve terin mutlaka yıkanması gerekmektedir. Yapılmaması halinde akne artışı yaşanmaktadır. Su, vücut ve ciltteki hücrelerin içeriğinin önemli bir bölümünü oluşturduğu için toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve besinlerin vücutta taşınmasını sağlamaktadır. Su içmek akneleri yok etmemekte fakat cildin sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Sauna ve havalandırması olmayan mutfaklardan uzak durulması gerekmektedir. Aknelerin sıkılmaması, üzerindeki deri ve iltihaplı kısımların kopartılmaması gerekmektedir. Ellerin sık sık yıkanması, okurken, televizyon izlerken ya da ders çalışırken ellerin yüz bölgesinden uzak tutulması gerekmektedir. Yüz bölgesi günde iki defa dermatolog önerisi olan bir sabunla yıkanmalı, havlu değişimi her gün olmalıdır. Bunun sebebi nemli havlu bakterilerin üremesi için çok uygun bir ortam oluşturmaktadır. Haftada en az iki kez saçların yıkanması ve uyurken saçların yüzden uzak tutulması gerekmektedir. Gün içinde saçlar yüze değmeyecek şekilde toplanmalı,  aşırı güneşlenmekten kaçınılmalı, dermatolog randevularına düzenli olarak gidilmeli, nelerin denenip ve nasıl sonuç verdiği kaydedilmeli ve tedaviyi yarım bırakılmamalıdır.

Adet Düzensizliği Ve Akne

Adet düzensizliği ve sivilce oluşumunda eğer hastada akne, ergenlik döneminde olmadığı halde ileri yaşta başlıyor ise adet düzensizliği, kilo vermede zorlanma, çene, karın, sırt ve meme başı çevresinde aşırı kıllanma şikayetleri olabilmektedir. Eğer bu şikayetlerin varlığında hastanın hormon bozukluğu açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu hastalarda özellikle yumurtalık kisti, polikistik over hastalığından şüphelenilmelidir. Hastalıkta sivilce şikayeti oldukça sabit ve tedavisi erkeklerde kullanılan akne tedavisinden oldukça farklılık göstermektedir. Genellikle bilinmesi gereken adet dönemlerinde çoğu kişide akne şikayetinin artabileceğidir. Hormonların neden olduğu doğal bir dönem olup, bir hastalık belirtisi değildir. Ayrıca gebelikte de hormonların etkisiyle akne artışı yaşanmaktadır.

Geniz akıntısı tedavisi nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Diyet İle Sivilce Arasındaki Bağlantı

Diyet ile akne arasındaki ilişki yapılan bilimsel çalışmalarda akne ile yenilen gıdalar arasında direkt bir bağlantı bulunamamıştır. Fakat son zamanlarda yapılan çalışmalarda, yüksek glisemik indeksi olan gıdalarla aknenin tetiklendiği görülmüştür. Glisemik indeksi yüksek olan besinler, kan şekerinin hızla yükselmesine sebep olabildiğinden bunun sonucunda pankreasın depolamış insülinin hızla kana verilmesi ve kandaki insülin miktarının hızla yükselmesine neden olmaktadır. Bu sebeple bu tür gıdaların fazla miktarda tüketilmesi ve tek yönlü olarak kullanılması önerilmemektedir. Yüksek glisemik indeksi olan gıdalar ise; patates, beyaz ekmek, beyaz pirinç, beyaz şeker, işlenmiş meyve suları, muz, karpuz, krakerler, mısır cipsi ve mısır gevreğidir. Bunun dışında bazı hastalar çekirdek, yağda kızartma, çikolata gibi yağlı ve kalori değeri yüksek, hemen kana karışan gıdalardan sonra akne şiddetinde bir artma görebilmektedirler. Bu hastaların akneyi arttırdığını düşündüğü gıdalardan uzak durması yaralı olmakla beraber sivilce tedavisi görmeleri gerekmektedir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.