The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Skolyoz Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Adb Hospital | Sağlık Merkezi

Skolyoz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

21.05.2021
1.719
Skolyoz Ameliyatı Nasıl Yapılır?
REKLAM ALANI

Skolyoz ameliyatı yapmak için özellikle ipli olanda kapalı yöntem kullanılır. Küçük deliklerden kamera eşliğinde omurlar vidalanır. Bu omurların vidalarına ip geçirilir ve ameliyat tamamlanır. Skolyozun neden olduğu eğrilik düzelir ama omuz füzyonu hareketsiz kalır. Skolyoz ameliyatı sayesinde omurgadaki eğrilik %60 – %70 oranında düzelir. Ameliyat sonrasında hastanın boyu uzadıkça omurgadaki eğrilik düzelmeye devam eder.

Skolyoz ameliyatı yapılırken bazı cihazlar kullanılarak omurilik ve sinir hasarları önlenir. Dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır ve çoğu zaman başarılı sonuç verir.

Skolyoz Nedir?

Skolyoz yani omurga eğriliği, sırt veya bel bölgelerinin yana doğru eğilmesidir. Sırtta kamburluk veya belde çukurluk varsa skolyoz daha da artabilir. Skolyozun meydana gelmesinin nedeni farklı sebeplere dayanabilir. Daha çok karşılaşılanı ise 10’lu yaşlarda ortaya çıkan ve nedeni henüz bilenemeyen skolyozdur. İdiyopatik skolyoz olarak da adlandırılan bu tür, anne karnındaki etmenlerden dolayı ortaya çıkar ve doğumdan itibaren bulgu verir. Doğumsal skolyozda başlıca etkenler; gebelikte geçirilen enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve bazı vitaminlerin eksikliğidir. Skolyoz tipleri ise üçe ayrılır ve kısaca aşağıda anlatılmıştır:

 • Doğuştan (konjenital): Genelde omurgadaki bir gelişim kusuru veya birbirine kaynamış kaburgalara bağlıdır.
 • Polio (çocuk felci): Beyin felci veya kas erimesi gibi durumlara kasların felç olması sonucu oluşur.
 • Nedeni bilinmeyen (idiyopatik): Daha önceden düzgün olmasında rağmen sonradan bilinmeyen bir nedenle omurgada eğrilik meydana gelmesidir.

Skolyoz Belirtileri Nelerdir?

skolyoz gostergeleri nelerdir

Skolyozun semptomları hastalarda farklı farklı görülebilir. Belirli bir süre sonra kemikler hasar görmeye başladığı için ilk belirtiler arasında sırt ağrısı yer alır. Omurga eğrileri arttıkça yakında ye ralan sinirlere baskı yapabilir ve bunun sonucu uyuşukluk olabilir. Bunun dışında bazı skolyoz belirtileri aşağıda verilmiştir:

 • Omuzların bozuk durması
 • Bacakların uyuşması, ağrıması, halsiz olması
 • Yürüme problemi
 • Dik durmada güçlük
 • Yorgunluk hissi
 • Nefes darlığı

Doğuştan skolyoz, küçük yaşta ortaya çıkan skolyoz ve yetişkin skolyozunun belirtileri de birbirinden farklı olabilir.

Prostat ameliyatı nasıl yapılır? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Skolyoz Tanısı Nasıl Konur?

Skolyoz teşhisi koymak için fizik tedavi ve rehabilitasyon klinikleri veya hastanelerine gidilmelidir. Eğer skolyoz ilerlemeden tespit edilirse cerrahi işlem olmadan tedavi edilebilir. Bu yüzden okulda yapılan genel taramalar oldukça önemlidir.  Egzersizler, tedavinin tek yolu değildir. Hastalardaki eğikliğin derecesi farklı ortezlerin yapılmasını gerektirir. Hatta gerekirse cerrahiye yönlendirilmelidir. Eğer ortez doğru uygulanabilirse eğrilik %70 oranında düzeltilebilir. Muayene bulguları ve radyolojik incelemelere göre tanı koyulabilir.

Fiziksel muayene sırasında hasta öne eğilir durumdayken eğrilik ayakta duru pozisyondan daha belirgin görünür. Farklı pozisyonlarda omurga röntgenleri ve skolyozometre ölçümleri ile skolyozun miktarı belirlenebilir ve tanı koyulabilir.

Skolyoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Skolyoz muayenesi yapılırken öncelikle hangi yöntemin kullanılacağına karar verilmelidir. Eğriliğin derecesi, skolyozun tipi, kemik büyümesinin aşaması tedaviye karar vermede etkilidir.  Doğuştan skolyozda kontrollü izlem ve cerrahi tedavi uygulanabilir. Küçük yaşlarda ortaya çıkan skolyozda gözlem, korse tedavisi veya skolyoz ameliyatı yapılabilir. Erişkin döneminde ise ilk olarak cerrahi olmaya tedavi yöntemi tercih edilir.

Skolyozun Dereceleri Nelerdir?

Skolyoz hastalığı dereceleri farklı ölçülerde olabilir. Eğriliğin skolyoz olarak adlandırılması için eğriliğin en az 10 derece olması gerekir. 10 derece altındaki eğrilikler skolyoz değil spinal asimetri olarak adlandırılır. Skolyoz dereceleri hafif, orta ve ağır olmak üzere üçe ayrılır.

 • Hafif skolyoz: 20 dereceden daha az olan eğriliklerdir. Genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Eğrilikte artış olup olmadığının anlaşılması için hastanın düzenli olarak kontrole gitmesi gerekir.
 • Orta skolyoz: 20 – 40 derece arası eğriliklerdir. Genellikle 10 – 15 yaş arasında teşhis edilir. 20 – 30 derece skolyoz korse ve fizik tedavi ile iyileştirilebilir.
 • Şiddetli skolyoz: Eğrilik 40 derecenin üzerindedir. Şiddetli belirtiler gösterdiği için çoğu hasta cerrahi operasyonla tedavi edilebilir.

Skolyoz Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

skolyoz hastalarinin dikkat etmesi gerekenler

Skolyoz hastalarının dikkat etmesi gereken şeyler hastalıklarının daha da ilerlememesi için oldukça önemlidir. Özellikle skolyozu olan yetişkinler belirli noktalara dikkat ederek başarılı bir şekilde tedavi olabilir. Düzenli egzersiz yapmak tüm skolyoz hastaları için faydalı olsa da ağır egzersiz yapmaktan kaçınılmalıdır. Sırt kaslarının güçlenmesi ve ağrıların azaltılması için yapılan egzersizler kişilerin hareket kabiliyetini artırır. Yüzme, yoga ve pilates skolyoz tedavisi bakımında oldukça önemlidir. Omurgaya baskı yapan uzun mesafe koşuları, binicilik gibi zorlayıcı sporlardan uzak durulmalıdır.

Skolyoz hastaları, günlük yaşamlarında bazı değişiklikler yaparak eğriliklerini azaltabilir. Özellikle uzun süre masa başında vakit geçiren kişiler dikkat etmelidir. Ayrıca sırt ve bel ağrılarının artmaması için yüzüstü yatmaktan kaçınmak gerekir. Uyurken çok yüksek yastık kullanmamak da tavsiye edilir.

Tüp mide ameliyatı nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Skolyoz Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Skolyozun tedavi edilmemesi sonucu diğer hastalıklarda olduğu gibi farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Eğrilik kontrol altına alınamazsa ve ilerlemeye devam ederse nefes darlığı problemi görülebilir. Özellikle gelişim döneminde olan çocukların nefes darlığı yaşamaması için skoyozun tedavi edilmesi şarttır.

Eğer hasta hafif skolyoza sahipse ve ciddi bir sağlık problemi görülmezse tedaviye gerek duyulmaz. Sadece omurga eğriliğinin artıp artmadığı öğrenmek için düzenli olarak kontrol gitmek gerekir.

Skolyoz Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Omurga eğriliği ameliyatının tehlikeleri her ameliyatta olduğu gibi mevcuttur. Kanama, pıhtı oluşumu, yara bölgelerinde enfeksiyon, protezlerin yerleştirilememesi, omurga sinirlerinin zarar görmesi gibi riskler bunlar arasında sayılabilir. Ayrıca nadir de olsa görülen risklerden bazıları şunlardır:

 • Bacaklarda felç ve uyuşukluk
 • Bağırsak fonksiyonlarını engelleyen sinir hasarları

Skolyoz ameliyatı sonrası meydana gelen yara enfeksiyonları ise antibiyotik ilaçlar ile iyileştirilebilir. Eğer metal çubuklar doğru veya tam yerleştirilememişse hastalar yeniden ameliyat olmaktadır.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.