The following addons cannot be used, because your plan has expired. To renew your subscription, please visit our website.

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri Nelerdir? - Adb Hospital | Sağlık Merkezi

Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?

07.08.2021
1.688
Yetişkinlerde Geniz Eti Belirtileri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Yetişkinlerde görülen geniz eti semptomları arasında yer alan çoğu belirti çocuklarda görülenlerle benzerlik gösterir. Belirtileri fark eden hastaların vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora muayene olması gerekir. Yetişkinlerde geniz eti belirtileri aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • Uyku esnasında horlamak
 • Kişinin tıpkı burnu tıkalı gibi genizden konuşması
 • Boğaz ağrısı
 • Nefes alırken ses çıkarmak
 • Burundan nefes alırken zorlanmak
 • Sürekli ağızdan nefes almak
 • Yutkunurken zorluk çekmek
 • Çeşitli kulak enfeksiyonu geçirmek
 • Orta kulakta tekrarlayan enfeksiyon nedeniyle kalıcı işitme kaybı meydana gelmesi
 • Uyku apnesi

Bu listelediğimiz geniz eti belirtileri kişinin gün boyu rahatsızlık duymasına neden olur. Bu belirtileri kendinde fark eden kişilerin mutlaka muayene olup tedaviye başlaması gerekir. Yetişkinlerde görülen geniz eti sorununun en kesin çözümü olarak ameliyat önerilir. Geniz eti ameliyatı çok kısa süreli bir operasyon olduğu için hastanın hemen kendini toplaması mümkündür.

İshal tedavisi nasıl yapılır? Yazısına da göz atabilirsiniz.

Geniz Eti Probleminin Riskleri Nelerdir?

yetiskinlerde geniz eti nefes almayi zorlastisir mi

Geniz eti iltihabı riskleri hastanın yaşam standardını düşürür ve ciddi tehlikelere yol açabilir. Bu iltihap sorununa genellikle çocuklarda rastlanılsa da yetişkinlerde de görülebilir. Çocukların büyüme ve zihinsel gelişimine olumsuz etki yapan bu hastalık yetişkinlerinde hayatını tehlikeye sokabilir. Bu sebepten dolayı ciddiye alınmalı ve erken vakitte tedaviye başlanması gerekir. Eğer geniz eti hastalığına gereken hassasiyet gösterilmezse meydana gelebilecek problemler şunlardır:

 • Sinüzit ve ortodontik bozukluklar
 • Bazı enfeksiyonların sebep olduğu hastalıklar
 • Burun tıkanıklığı ve horlama
 • Dikkat eksikliğinden kaynaklanan başarısızlıklar
 • Huzursuzluk ve sinirli ruh hali
 • Faranjit ve ses teli iltihabı
 • Orta kulak ve akciğer iltihabı

Yetişkinlerde Geniz Eti Nasıl Anlaşılır?

Geniz eti teşhis edilmesi için belirtiler arasından bir veya birden fazlasını kendinde gören hastanın Kulak Burun Boğaz uzmanına gitmesi şarttır. Doktor öncelikle hastanın şikayetini ve ne gibi belirtiler yaşadığı öğrenmeye çalışır. Geniz eti tanısı koymak için doktor endoskopi kullanarak hastayı muayene eder veya röntgen görüntülemesi ister. İstenen bu tetkikler sayesinde hastalığın ne olduğu öğrenilmiş olur. Teşhis edildikten sonra doktor tarafından uygun görülen tedaviye başlanır.

Geniz Etinin Büyümesi Önlenebilir Mi?

Geniz eti büyümesini engellemek için doktor tarafından tavsiye edilen tüm konulara uymak gerekir ve tedaviye başlamak için geç kalınmamalıdır. Bazen doktorlar hastalara ameliyat ile kesin çözüm olacağını söyler. Geniz etinin büyümesi ve iltihaplanması yıl içerisinde kişinin sürekli hastalanmasını tetikler. Bu durum yaşam ve uyku kalitesinin de düşmesine sebebiyet verir. Özellikle erkeklerde geniz etinin en çok yaşanan belirtisi uyku esnasında uzun süre horlamak olmuştur.

Hırıltılı bir ses ile konuşulması insanın oldukça sıkıntı duyduğu bir durum haline gelmiştir. Aynı zamanda geniz etinin büyümesinden dolayı iştah kaybı oluşur. İştah kaybıyla birlikte hastanın kilo kaybetmesi de kaçınılmazdır. Bu hastalığa tamamen çözüm bulmaya çalışan kişiler ameliyat ile geniz etini aldırabilir.

Geniz Eti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Geniz eti probleminde cerrahi işlem uygulanması çok sık gerçekleştirilen bir operasyondur. Ancak bu büyüme problemi hastanın nefes alırken zorluk çekmesine sebep oluyorsa ameliyat bir seçenek değildir yani artık zorunludur. Uyku apnesi probleminde de aynı durum geçerlidir. Geniz etinin sürekli iltihaplanması söz konusuysa doktor hemen ameliyat önerir ve geniz etini tamamen alır.

Yetişkinlerde Geniz Eti Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Büyüklerde görülen geniz etinin tedavisi için ameliyat sorunu kökten çözen bir tedavidir. Genellikle bu problem küçük çocuklarda sıklıkla görülür ve yaşın ilerlemesi ile birlikte küçülerek yok olur. Yetişkinlerdeki geniz eti problemlerinde hasta öncelikle ilaç tedavisine başlar. Eğer ilaç tedavisinden sonra bir çözüm olmamışsa ameliyat ile geniz etinin alınması şarttır. Ameliyat için hastanın genellikle yaşı önemli değildir. Fakat anestezi alma sıkıntısı olan hastalara bu operasyon yapılamaz.

Anestezi sıkıntısı olan kişilere sadece geniz etinin küçültülmesi için bazı tedaviler uygulanır. Genellikle yetişkinlerde geniz eti belirtileri azalsın ve tamamen bitsin diye uygulanan geniz eti ameliyatı lokal anestezi ile de yapılır. Geniz eti operasyonu yaklaşık 15 dakika süren bir işlemdir. Ameliyat esnasında hastanın ağzından alınacak parça belirlenir ve gerekli yerlerinden makas ve bistüri ile çıkarılıp alınması tamamlanır.

Bazı doktorlar hastanın geniz eti problemi için uygun tedavi yöntemlerine başvurur. Dokunun lazerle kesilmesi de bu hastalığın ortadan kaldırılması için önemlidir. Genellikle lazer tedavisi normal ameliyata göre daha maliyetli olur. Doktor tarafından hastaya tarih verilir ve geniz etinin alınması ile işlem tamamlanmış olur.

Huzursuz bağırsak sendromu belirtileri nelerdir? Yazısını inceleyebilirsiniz.

Geniz Eti Ameliyatı Sonraki Süreç Nasıldır?

yetiskinlerde geniz eti sesi degistirir mi

Geniz etinin alınmasından sonra yaşananlar ilk 24 saat için büyük önem taşır. Bu süre içerisinde hastanın kanama kontrolü yapılır ve kanın içeri sızması tamamen önlenir. Ameliyatta hastaya verilen narkozdan ve ilaçlardan dolayı bir süreliğine refleks kaybı yaşanması mümkündür. Genellikle ameliyattan sonra birkaç gün boyunca uyku halinin baskın olması oldukça normal karşılanan bir durumdur. Hastanın taburcu olduğu gibi araç kullanması, kısa süre içerisinde işe başlaması sakıncalıdır.

Bu süreç içerisinde yapılması gereken en önemli şey hastanın iyi bir şekilde dinlenebilmesidir. Yapılan araştırmalara bakıldığında yetişkinlerin geniz eti ameliyatı sonrasındaki ağrıları, çocukların yaşadığı ağrıların yanında daha fazladır. Genellikle ameliyattan sonra boğaz ağrısı, yutmada zorluk, huzursuz ruh hali ve uykulu hal gibi belirtilerin yaşanması normal karşılanır.

Hasta ameliyat sonrası yaşadığı ağrıları yaklaşık olarak 10 gün boyunca çeker. Ameliyattan sonra hastanın dikkatli olması gereken durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Ağır işlerden ve sportif faaliyetlerden bir süre uzak durulmalıdır.
 • Yüksek kalorili yiyecek ve içecekler tercih edilmelidir.
 • Kahve, alkol ve gazlı içeceklerden uzak durmak daha iyi olacaktır.
 • Hastaya ılık su ile banyo önerilir.
 • Doktor tarafından verilen ilaçlar düzenli alınmalıdır.
 • Hasta bir buçuk ay boyunca aşı olamaz.
 • Tam iyileşme gözlenene kadar hastanın sigara içmesi çok risklidir. Genellikle ameliyattan sonra hemen sigaraya başlayan kişilerde kronik faranjit problemi ortaya çıkar.

Geniz Eti Problemi Neden Oluşur?

Geniz eti oluşumuna sebebiyet veren birden fazla durum mevcuttur. Bu probleme küçük yaştaki çocukların genelinde rastlanır. Ancak yetişkinlerde görülmesi işin daha ciddi bir boyuta ulaşmasının kanıtı olmuştur. Geniz eti hastayı çok fazla rahatsız eder ve aynı zamanda hastanın çevresindekiler de bu problemin belirtilerinden oldukça fazla etkilenir. Özellikle horlama sıkıntısı olan kişinin çevreye verdiği rahatsızlık fazladır. Bu yüzden bir an önce geniz etinin alınması herkesin işine yarar.

Çoğu zaman hastanın daha önce geçirdiği enfeksiyon veya alerji gibi durumlar geniz etinin büyümesine sebep olur. Hastanın arka arkaya enfeksiyon geçirmesi ve alerjinin sürekli olarak ortaya çıkması geniz bölgesinin tamamen kaplanmasına neden olur. Geniz eti başta çok dikkate alınmayan bir problem olarak görülse de önüne geçilmediği zaman hastaya çok büyük sıkıntı yaşatır.

Çocuk yaşta bu rahatsızlığı geçiren kişilerin vakit kaybetmeden geniz eti alındığında artık sıklıkla hastalanma probleminin önüne geçilmiş olur. Geniz eti görevini üstlenecek çok sayıda doku olduğundan herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır. Yetişkinlerde geniz eti belirtileri ameliyat yapıldığında azalmış olur ve tamamen yok edilir.

REKLAM ALANI
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.